Sosyal medya, Dünya Kupası’nı nasıl konuşuyor?

Başlama vuruşunun üzerinden beş gün geçen Dünya Kupası heyecanı çoktan sosyal medyayı da sardı. Peki bu yıl Brezilya’da düzenlenen dünyanın en büyük futbol organizasyonunun Twitter, Facebook, Instagram ve Pinterest’teki yansımaları nasıl oluyor?

Bugünlerde ilgilenseniz de ilgilenmeseniz de Twitter, Facebook ve Instagram’da sürekli Dünya Kupası paylaşımları göreceksiniz. Futbolseverler için şölen, sporla pek ilgilenmeyenler için can sıkıcı olabilen Dünya Kupası ruhu 13 Temmuz’a kadar sosyal medyada ana gündem maddelerinden biri olacak.

Nitekim Crowtap tarafından hazırlanan infografikten geride bıraktığımız beş günde bile 2014 FIFA Dünya Kupası’nın sosyal medya üzerinde büyük bir etki bıraktığını görmek mümkün.

İnfografiğe göre Dünya Kupası’ndaki maçlar boyunca izleyicilerin %74.2′sinin sosyal medyada olması bekleniyor. Bu oran içinde Facebook’un payı %43.4, Twitter’ın %34.1, blogların ise %13.1 olarak belirtiliyor.

Bununla birlikte kullanıcılar Dünya Kupası süresince Twitter’da en çok oyuncu ve takım performansından bahsetmeyi ve beğendiği reklamlar hakkında yorumlarda bulunmayı tercih ediyor. Bu konuda favori oyuncu/takım performanslarından bahsedilme oranı %47.3, favori reklamlar ise tweet’lerin 42.1′ini oluşturduğu ifade ediliyor.

Turnuvanın şirketler için sevindirici olan yanı ise kullanıcıların %52′sinin Dünya Kupası sonrası bir markayı takip edeceğini ifade etmesi. Zira bu oran %47.9 oranına sahip milli takımlar tercihinin üzerinde.

Mobil ve sosyal medya kullanımı konusunda diğer bilgilere ise aşağıda bulabileceğiniz infografikten inceleyebilirsiniz.

6

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply