Saç tellerinize kadar ürpereceğiniz 7 gelenekrin

7.) harakiri

Harakiri Japonya bir samurayların toplumca kabahatli kabul edilince, efendisi ölünce veya savaşta samuray sınıfının yenilmesi sonucu kendilerini karınlarına kılıç gömerek öldürmeleridir.

Şahıs, Harakiri yapmadan önce banyo yapar, beyaz giyinir ve en sevdiği yemeğini yer, hazır olduğu zaman, bıçağı karnına saplar karnını haç şeklinde (+) keser, iç organlarını dışarı çıkarır, mümkünse toprağa koyar, ve orada ölüverir.

 

6.) Budistlerin Gökyüzü Mezarlığı

“Tibet, ortalama 4.900 metrelik yükseltisiyle “Dünyanın Çatısı” diye tanınır. Burada yaşayan budist halk ölülerini toprağa gömmezler. Aslında gelenek olarak cenaze yakılır. Ancak 4900 m. gibi bir yüksekte ağaç büyümez o yüzden odun yoktur. Onlarda Budizmden bile eski olan bir töreni uyguluyorlar. Gökyüzü defni. Gökyüzü defninde cenaze parçalanarak akbabalara yemek oluyor. Bu şekilde hastalık yayılmasını önlüyorlar… ”

5.) İnsan Kurban

tanrılara ya da bir şey kurban sunma amacıyla insan eylemidir. Birçok antik kültürlerin tarafından uygulanmaktadır. Diğerleri ilkel bir uygulama olarak ortaya çıktı ise bu teklifleri onlar töreni yapmak için kötü üne sahip Mayaların ve Aztekler gibi bazı değişir. Kurban farklı bir şekilde öldürüldü, bir orada, yanmış idam, ya da diri toprağa verildi. Küçük bir çocuk, ya da bakire olabilir.

4.) sati geleneği (bir kişinin ölen eşiyle diri diri yakılması)

Hindistan’da bazı Dini topluluklarda kadının yakılma törenine denir.
Bu gelenek soylu erkeklerle evli kadınların kocaları ölünce düşman eline geçmemesi için ilk olarak başladı. Daha sonra da toplum genelinde benimsendi. Buna göre kocası ölen kadın onunla beraber yakılmak istemeeksel, gelenklerye kendisi karar verir. Eğer yakılmayı kabul ederse 1 gün içinde eşiyle birlikte yakılır.
Odunlarla kaplı yer çabuk yanacak olan kumaşlarla örtüldükten sonra dul eş ölmüş kocasının kucağına oturur. Ardından oğlu ya da en yakın erkek akrabalarından biri de kumaşları ateşe verir. Eğer ki, ölüm korkusundan dolayı dul eş kaçmak isterse, üzerine büyük odun parçaları atılır, ya da uzun bambu çubukları ile vücudu bastırılır. Hatta korkup kaçarsa silahla öldürülür.

 

3.) Ölümden sonra ilk kare

19. yüzyılda fotoğraf çektirmek oldukça lükstü. Ancak yakınlarını kaybeden insanlar ilginç bir geleneği sürdürerek cansız bedenlerle fotoğraf çekiliyorlardı…

Üstüne üstlük bu durum Avrupa ve Amerika’da oldukça yaygındı.
Bazıları da ölenlerin resimleri çizdiriyordu ölü hallerini..
amaç ölen kişinin ardından son bir anı bırakmaktı.

Ölenle beraber yakınları da fotoğraf çektirirdi. Bu o zamanlarda bir gelenekti fakat şu an geriye bakıldığında hayli ürkütücü bir tablo olarak görülüyor…

2.) Mumya geleneği

Mumya, çeşitli işlemler uygulamak suretiyle çürümesi önlenerek bozulmadan kalması sağlanan cesettir.
Mumyalama geleneği çok tanrılı dinlerden kalmadır. İlk örnekler Antik Mısır’da MÖ 15. yüzyılda bulundu. Mısırlılar, ölülerinin ruhlarının öteki dünyada dirilip yeniden bedenlerine döneceklerine inandıklarından bedenlerinin sağlam kalması amacıyla mumyalama işine büyük önem verirlerdi. Tahnit denen bu mumyalama yönteminde bugün ayrıntılı olarak bilinmeyen ilaçlar kullanıldı.

1.) Ölüleri mezarından çıkarıp elbise giydirme

Endonezya’nın Güney Sulawesi Bölgesi’nde “Ma’nene” olarak adlandırılan ritüel, tüyleri diken diken ediyor.
Bölgede yaşayanlar, her üç yılda bir ölülerine olan saygılarını göstermek ve onları onurlandırmak için mezarları açıyorlar.
Ölüye yeni ve temiz elbiseler giydiriliyor. Sonrada bu halde ölüleri yaşadıkları sokaklarda gezdiriyorlar. Ölülerin hala aralarında olduğuna inanıyorlar. Bu ritüelden sonra onları mezarlarına geri koyuyorlar.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply