Amerika’da mutlaka ziyaret etmeniz gereken 14 doğal yüzme havuzu

1-Hamilton Pool, Dripping Springs,Texas

Burası aslında çatısı binlerce yıl önce çöken bir yeraltı nehri. Eğer Texas’ı yazın ziyaret edecek olursanız suyun da inanılmaz derecede güzel olduğunu göreceksiniz. Tek kelimeyle özetlenecek olursa burası kutsal

 

2- Jacob’s Well, Wimberley, Texas

Burası aslında 10 metre derinliğinde bir yeraltı mağarası olsa da yürünecek ve güneşlenecek sığ yerleri de mevcut. Deneyimli bir dalgıçsanız tırmanıp atlayabileceğiniz bir taş bulunuyor. Bunu yapacak cesareti olmayanlar için normal zemin oldukça güvenli.

 

3- Madison Blue Springs State Park, Lee, Florida

Kristal mavi suyu ve yeşilliklerin içindeki manzarasıyla burası hayaller aleminden fırlamış gibi. Burada yaşayan canlıları doğal yaşam alanlarında izleyebiliyorsunuz. Tekrar tekrar ziyaret etmek isteyeceğiniz bir bölge

 

4- Havasu Şelalesi, Supai, Arizona

Büyük Kanyon’un yanında yer alan bu harika yerde gezinmek biraz deneyim gerektiriyor. Zemin ve sıcaklık yer yer zorluklar çıkartsa da yürüyüş yapmayı sevenler için ideal. Nihayet şelaleye vardığınızda ise bütün yorgunluğunuzu oracıkta bırakacaksınız.

 

5- Cummins Şelalesi, Jackson County, Tennesse

Bütün gününüzü geçirebileceğiniz harika bir yer. Daha önce deneyimlediklerinizin aksine büyük kayaların çevrelediği bu mini-gölde piknik yapabileceğiniz alanlar bulunmakta.

 

6- Sliding Rock, Asheville, North Carolina

Burası doğa ananın elinin değdiği bir su parkı. Hem macera arayanlar hem de aileler için uygun. Ek güvenlik olması açısından yaz aylarında cankurtaranlar tarafından sürekli takip altında.

 

7- Oneonta Gorge Şelalesi,Multnomah County, Oregon.

Doğa yeşil rengini bundan daha iyi gösteremezdi. The Oneonta Gorge orta dünyada var olsaydı hobbitlerin en sevdiği yer olurdu.

 

8-  Turner Şelalesi, Davis, Oklahoma

Burası muhtemelen Oklahoma’nın ortasında bulabileceğiniz sahili olan tek yer. Günün yoruculuğunu burada dinlenerek atabilirsiniz.

 

9- Diana’s Baths, Bartlett, New Hampshire

Şelalenin kayalar tarafından nasıl şekillendirildiğine tanık olabileceğiniz bir yer. Köpeğinizi gezdirebilir, birlikte suyun tadını çıkartabilirsiniz.

 

10- Johnson’s Shut-Ins State Park, Middle Brook, Missouri.

Burada su kayalar tarafından bloklanmış, biraz yukarı çıkacak olursanız; etrafı gözlemleyebileceğiniz bir blok bulunmakta.

 

11- Meadow Run,Ohiopyle, Pennsylvania.

Bu doğal güzellik serinlemek isteyen Pensilvanyalıların ve turistlerin uğrak mekanlarından birisi. Zeminin biraz bozuk olması da heyecan arayanları kendine çekmekte.

 

12- Lower Falls of Treman Park, Ithaca, New York.

Lower Şelalesine gelene kadar onlarca şelaleyle karşılaşıyorsunuz; ayrıca burası yüzmek isteyenlere de ev sahipliği yapıyor. Kışın erişim mümkün olmadığından, yazın gidecek olursanız bu güzellikten sonuna kadar faydalanın.

 

13- Blue Hole, Wimberley, Texas.

Burası 2005’den bu yana Wimberley sakinleri tarafından ticarethaneye dönüşmemesi için korunuyor. Civarında içinizdeki tarzanı ortaya çıkartacak halatlar da bulunuyor. Halatta sallanıp havuza atlama gibi bir hayaliniz varsa burası aradığınız yer.

 

14- Pools of Ohe’o, Hana, Hawaii

Burayı gördükten sonra Hawaii plajları gözünüze o kadar da güzel gelmeyecek. 7 mini-göl bir kanal vasıtasıyla birbirlerine bağlanmış. Bambu ormanlarının arasındaki bu doğa harikasını gördükten sonra hayatta size çok az şey “yok artık” dedirtebilecek. Yüzülen kısma ulaşmak için geçeceğiniz çamurlu yollar sizin içinizdeki çocuğu ortaya çıkartacaktır.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply